Neler Yeni

Zonguldak Organize Sanayi Bölgeleri

psiko

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Ağu 2009
Mesajlar
82
Puanları
0
Yaş
27
Ad Soyad
eyüp duran
Meslek
post
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
a. Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi

Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi 125 h.a alan üzerine kurulu 67 adet sanayi parselinden oluşmaktadır. Bölgede arsa tahsis işlemine 1995 yılında başlanılmış olup, bugün itibariyle 46 adet sanayi parseli (582.045 m2) katılımcılara tahsisi yapılmıştır. Tahsisi yapılan 46 sanayi parseli üzerinde 24 sanayici üretim yapmaktadır. 5 katılımcı inşaatını bitirmiş, 4 katılımcı proje safhasındadır. Sanayicilerimiz; Hayvan Yem Katkı Maddesi, Tekstil, Süt Ürünleri, Isı Cam, Demir Ferforje, Ambalaj Karton Kutu, Beton Kiremit, Sanayi Eldiveni, Oksijen Dolum Tesisi, Mobilya ve Çorap Örme üzerine üretim yapmaktadır.
Sayılan bu sektörlerde şu anda toplam 3000 kişi istihdam edilmektedir.

Çaycuma Organize Sanayi Bölgesinin tüm alt yapı hizmetleri 2003 yılı içerisinde tamamlanarak kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Alt yapı da % 100 nakdi ve fiziki gerçekleşme sağlamıştır. 2009 yılı içerisinde Bölgemize Doğalgazın getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Çaycuma OSB TEM oto yoluna 90 km., TCDD istasyonuna 4 km., yapımı tamamlanan Saltukova Hava Limanına 12 km., Kdz.Ereğli Limanına 75 Km, Zonguldak- Bartın Limanına 45 km. mesafede yer almaktadır.
b.Ereğli OSB

Zonguldak - Kdz.Ereğli OSB Hamzafakıhlı ve Gökhasan köylerinin Akpınar Mevkiinde 200 hektar alan üzerinde kurulmaktadır. Kadastro çalışmaları tamamlandıktan sonra kamulaştırmaya başlanmıştır. Kamulaştırma bedelinin tamamı kredi olarak temin edilmiştir ve kamulaştırma işlemi bitirilmiştir.
Hızlı bir tempoda ve düzenli olarak yapılan çalışmalar sonucunda yol yapımı % 90 seviyeye gelmiştir. Haziran 2004 tarihine kadar projeleri tamamlanan ve alt yapı ihalesi kapsamında bulunan içme suyu, kullanma suyu, yağmur suyu imalatları tamamlanacak olup, projesi tamamlanmış bulunan elektrik imalatı ihale edilecektir. Enerji tahsisi için başvuru yapılmıştır.
Doğal gaz imalatı da proje yapımından sonra ihale edilecektir.
Bir yandan da bölgenin karayolu bağlantısını sağlayan yolların kadastro çalışmaları yapılmakta, su kaynakları ile ilgili sondaj çalışmaları sürdürülmektedir.
Arazide parsel düzenleme çalışmaları sürmektedir. Bu çalışmalar % 65 seviyeye ulaşmaktadır.
Arsa tahsisleri de sürmekte olup Erdemir' in talebinden sonra beklenen talep patlaması meydana gelmiş ve tahsisler hız kazanmıştır. 32 Adet firmaya 650.000 m2 alanlı 70 adet parselin ön tahsisi yapılmış 350.000 m2 alanlı 41 adet parsel tahsis için beklemektedir.


c. Alaplı OSB

İlimizin batısında yer alan bu ilçemiz; Zonguldak’ın 1991 yılında Kalkınmada Öncelikli Yöreler kapsamına alınması ve iş ve ticaret merkezlerine yakınlılığıyla sanayileşme açısında önemli yatırımlara ev sahipliği yapmaktadır. Bölgedeki bu gelişmelere paralel bir OSB’nin planlanması ve faaliyete geçirilmesi gereksinimi üzerine; finansmanı Müteşebbis teşekkül tarafından karşılanmak üzere 1998 yılı yatırım programına alınan 100 Ha.lık Alaplı OSB de kadastro çalışmaları tamamlanarak kamulaştırma çalışmalarına başlanmıştır.
 
Üst