Neler Yeni

TİRE VE ÖDEMİŞ YERLİLERİNİ NE KADAR BİLİYORUZ...

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok
1 ÇİFT TİRE SAYASI

SELAMUNALEYKÜM.. tire kelebeği yada ödemiş yerlisi aramaktayım bulamadım,bana yardımcı olursanız sevinirim.
yıllar önce beslemiştim ve oyununa aşık olduğum bir kelebek cinsidir.. hee bazı yerlerde tire döneği diye geçer paçası olmadığı için. ama benım için farketmez tire olsunda ne olursa olsun..

SAYGILAR....

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
Re: 1 ÇİFT TİRE SAYASI

Aleyküm selam. Muğla'dan aldırma imkanınız varsa, oyunlu istediğiniz renkte istediğiniz kadar yollayabilirim.

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Ödemiş dolapçısı,Düz dönek

aleyküm selam.öncelikle şunu belirteyimki hiçbiryerde tire kelebeği diye geçmez o ırkın ismi, zaten tireye gitseniz bulamazsınız yok orda,türkiyede sadece ödemişte yetiştirilen ve yaşatılan bir ırktır.Ödemiş dolapçısıdır adı.Ödemişliler olarak öz ırkımıza sahip çıkma adına titiz olduğumuz için bu açıklamayı yapma gereği duydum anlayışla karşılayacağınızı umarım Aykut bey.afyondan aldırma imkanınız varsa yardımcı olurum.

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok

Hüseyin bey teşekkür ederim ilginizden dolayı.. muğla'da bir arkadaşım vardı eğer ulaşabilirsem sizinle irtibata geçerim.. bakarsınız belkı kendim gelirim.. çünkü tire kuşlarının da artık kanlarıyla oynanmaya başladı sağlam bir çift kandan üretmek istiyorum yıllar sonra unutulmaması için... belki yeğenlerimize bizden miras kalır..

SAYGILAR...

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok

mehmet bey teşekkür ederim.. sizin gibi eğitici insanlara ihtiyacımız var, nice kuşlarımızın artık soyu tükenmek üzere yani safkan olanı yok... mesela alabadem ırkımız Türkiye ye ait bir ırk olmasına rahmen;elimizde safkan olarak bulunan çok nadir.. hatta bu ırkımızı bılmeyenler dahi var,trakya yerlisi diye mezatta satışa çıktığına şahit oldum... afyon'a yolun düşerse eğer irtibete geçerim sizinle teşekkür ederim tekrar.. bu sayede hala tire ve ödemiş besleyen olduğunu da öğrenmiş oldum...
değerini bilemediğimiz ırklarımızdan... inşallah yok etmeyiz...

SAYGILAR....

aykutk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Aykut KARABULUT
Meslek
Emekli
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Baska

Selamlar,

Bu güvercin cinsinin "saf kan" bir resmini bizlerle paylaşırmısınız. Bunu istememdeki neden belki elinde bu kuşa sahip olan ama ismi farklı anılanlar olabilir.

Saygılarımla,

Aykut Karabulut

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok

aykut bey,

Tire veya ödemiş yerlisinin safkan olanı henüz daha göremedim yıllar önce beslemiştim bir ağabeyin vasıtasıyla, zaten aramamda ki sebep te budur bu ırkı kaybetmeden beslemek.. belki torunlarımıza belkı çocuklarımıza bizlerden miras kalmasını, genel ansiklopedi kitaplarında ya da yaşlı insanlarımızdan hikaye biçimde anlatılmasını değil canlı ve kanlı bir şekilde bu ırkı yaşatabilmektir önemli olan... HÜSEYİN BAŞOĞLAN bey beslemektedir bu ırkı,bizlere bir foto paylaşmasını istesek ayıp olmaz herhalde..

SAYGILAR........

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok
SELAMUNALEYKUM TİRE VE ÖDEMİŞ YERLİLERİNİ NE KADAR TANIYORUZ.. YANİ KENDİ YERLİ KUŞLARIMIZI KENDİMİZ NASIL TANIYORUZ...BİR ALINTI YAZI PAYLAŞIYORUM HÜSEYİN BAŞOĞLAN ARACILIĞI İLE ;

ödemiş renklisinin performansları hepsinde aynı olmaz. bazıları çabuk oyuna girer ama bazılarıda çok geç sökülürler..oyunlarının en beğendiğim yönü karşıya diye tabir ettiğimiz oyun şeklidir.kuş biraz havasını aldıktan sonra hiç düz uçmaz devamlı uçuş istikametinde dönerek oynar yani karşıya doğru..bazıları ise aşağıya dik olarak oynar yani pırıltıya duyarlıdır..karşıya oynayanlar pırıltı beklemezler.kendi istekleri boyunca oynarlar ama eğer pırıltı verilirse onlar da duyarlıdır bu kez onlarda aşağıya doğru oyun yaparlar..yüksek uçmayı severler.eğer bırakılarsa sinek tabir edilen noktaya çıkmayı severler bazen gözden kaybolurlar.ben yüksek uçmalarını çok severim.ama ne varki ilçemde en büyük sorunlardan biri ŞAHİN ler kuşlarımızı çok uçurmamıza izin vermiyorlar her zaman en güzelini kapıp götürüyorlar.neyse oda onların kısmeti..
ne kadar süreyle havada kalırlar derseniz takdir edersiniz ki o yetiştiricinin kuşları eğitmesi ve açması ile ilgili ama oyun yapan kuş diğer düz uçanlardan daha çabuk yoruluyor bu gerçek onun için yetiştirici kuşlarının performanslarına göre uçuş süresini kendisi ayarlar.oyuna girme süreleri kuşuna göre değişir demiştim, benim bir kırmızı erkeğim vardı tam 3 sene boyunca oyun girmedi ama 3 üncü senede oyun yapmaya başladı.her zaman böyle istisnalar olmaz.bu benim şansızlığım olabilir.Bazı kuşlar da çapraz tabir edilen oyun çeşidini yapar yani ne aşağıya ne karşıya açılı şekilde bir nevi döneklerin oyun yapması gibi açılı şekilde aşağıya doğru oynarlar.ödemiş renklisi 12 kuyruklu olmalıdır.yağ bezesi olur.mutlaka başında bademi olmalıdır.ama ne yazıkki bazen bademsiz yavrularda almaktayız..kuşlarımız şu isimlerle anılmaktadır(( kırmızı-portakal sarı-açık sarı-ödüllü-gök-gelinalı-pembe-gevşenli ))
Daha uzun yazılar yazacağım ama şimdilik kesmek durumundayım sorularınız olursa seve seve cevaplarım herkese sağlıklı günler.

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok
devamm

Ekli dosyalar

aykutk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Aykut KARABULUT
Meslek
Emekli
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Baska

Selamlar Aykut bey,

Bende bu amaçınız adına resim koymalarını rica ettim. Gerçi forumda şu anda tire veya ödemiş yerlisinin resimlerinden oluşan konu buldum oradan inceledim. Sizin bu konudaki düşüncelerinize saygı duyuyorum ve umarım emeğinizin karşılığını alırsınız.

Saygılarımla,

Aykut Karabulut

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]

Selamlar.
Konu yanlış anlaşılmasın, ben ödemiş yerlisinden bahsetmiştim istediğiniz renk ve sayıda temin edebiliriz derken. Tire kelebeği hakkında bilgi sahibi değilim. (ödemiş yerlisine tire kelebeğidemi deniyor) Şu anda şehir dışındayım, birkaç gün içerisinde resim çeker eklerim.

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok

hayır Hüseyin bey,yanlış anlaşılma oldu sanırım tire kelebeği(saya) yada ödemiş yerlisi ırklarından fotoğraf paylaşmanızı istedim sadece şuan canlı ve kanlı olarak besleyen sizi biliyorum.. sayenizde diğer besleyen arkadaşalrımızada bu yolla davetiye çıkartmış olucaz.. belkı biraz fotoğraf daha ekleyen olur...
yani amacımız bu site aracılığı ile ırklarımızın tanınmasıdır...
SAYGILAR...

aykutk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Aykut KARABULUT
Meslek
Emekli
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Baska

Selamlar,

Benim resim istememdeki neden bu işte, tire sayası, ödemiş yerlisi, akı, karası ise bilelim netleştirelim ve sizin aradığınız kuşu bulalım ve topluma mal edelim. Sizin aradığınız kuşun sizde yada bildiğiniz bir yerde resmi var ise bizimle paylaşmanız, sonra bu resmi gören site sakinlarininde ellerinde bu kuşlardan var ise konumuza ortak olmaları yorumları ve resimleri ile bir yerlere varabilmemiz.

Saygılarımla,

Aykut Karabulut

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]

aykutk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Aykut KARABULUT
Meslek
Emekli
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Baska

Selamlar,

Bu ödemişlerin özellliklerinden biraz söz edermisiniz.

Saygılarımla,

Aykut Karabulut

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
ÖDEMİŞ DOLAPÇISI/KELEBEĞİ
Aykut kardeşim şu kuşlara tire deyip durmayalım lütfen ekrandaki kuşlar benim,açıklama yazısı benim. renklerini de yazımda belirtmiştim.tire mavi, tire kül bu renk tanımları size ait heralde.Evet, Ödemişliler olarak, kuşumuzu biliyoruz ve sahip çıkıyoruz, sizinde dediğiniz gibi yerel kuş cinsi .Türkiyede sadece ödemişte yoğun olarak beslenir ırk katagorisinde adı ÖDEMİŞ KELEBEĞİ(dolapçısı) olarak tescil edilmiştir.Tirede beslenmeyen tireyle alakası olmayan bir ırktır.( çorum çıplağının adına yozgat kuşu dememiz nekadar abes kaçarsa, bizim ırkımızada tire demek okadar abestir) .Ayrıca; 1.resim Gelinalı erk 2.resim Gelinalı erk-KIrmızı dişi 3.resim Kırmızı erk 4. resim Ödülü dişi 5.resim Kırmızı erk 6. resim Portakal sarı dişi 7. resim Açık sarı dişi 8.resim Gök erkek. Herkesin yerel ırkına sahip çıkmasını diliyorum bunlar bizim zenginliklerimizdir.

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım

Arkadaşlar Tire kelebeği diye bi kuş yok zaten.Biri zamanında arkadaşımıza bunlar tire kelebeği demiş heralde onunda aklında tire kelebegği olarak kalmış.Irkın adı Ödemiş dolapçısıdır.Saf ırk fotoğraf koyulmasını isteyen sayınAykut karabulut bey yerel ırklardaki Ödemiş dolapçılarımın hepsi saf ırktır.

polllat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sinan öztekin
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Geçen hafta mezatta çıkmıştı bunlardan ilk defa orda gördüm.. 1 çift sarı, bir çiftte kırmızı çıkmıştı çifti 40 tl den gitti..

.............SİNAN ÖZTEKİN..............