Neler Yeni

Oyun kuşu yetiştiriciliğinde iştişare,eleştiri ve özeleştiri

ilhan Kösedag

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Silinmiştir
Meslek
Silinmiştir
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Oyun kuşu yetiştiriciliği, diğer masa ve filo kuşları yetiştiriciliğine nazaran daha meşekkatlı bir iş olarak genel kabul görüyor. Bunun en önemli nedeni, oyun kuşunun bizzat kendisinin çok teferruatlı bir yapısı/genetiği olmasıdır. Bu konularda sitedeki değerli arkadaşlarımızın çok önemli paylaşımları mevcut olduğundan buranın üzerinde fazla durmadan işlemek istediğim konuya geçiyorum.

İSTİŞARE

İstişare; bildiğiniz üzere kişilerin ortak konu veya konular üzerinde fikir beyan ederek genel-geçer doğruya uğraşma çabasıdır. Aynı konu üzerinde herkesin farklı görüşleri olsa da doğru tektir! Ve doğrular kimsenin tekelinde değildir! Bu nedenle istişare, ortak aklı temsil etme özelliğinden ötürü çok önemlidir.

Hepimizin ortak uğraş alanı olan güvercinler ve özelde de oyun kuşları konusunda bilgilerimizi daha ileri taşıma daha az yanlış yaparak hedefe daha hızlı ulaşmanın en önemli anahtarlarından biri istişareden geçiyor. Hemen her konu da, kimseyi küçümsemeden ve kimseyi gözümüzde büyütmeden fikir alış verişinde bulunmamız şart. Kuşçular.org sitesine üye olmamın, siteye, yöneticilerine ve katılımcılarına değer vermemin esas nedenlerinden birisi de budur. Oyun kuşu konusunda ortak aklın doğrularını bulup ortaya koyma çabasıyla yapılan röportajlar, açılan konular sitenin bu konuda ki çizgisini ortaya koyuyor.Bu vesileyle Bahsi geçen röportajlarda ve akl-ı selim ile açılan başlıklarda, o başlıklara yazılan cevaplarda emeği geçen arkadaşlara ayrıca teşekkür ediyorum.

ELEŞTİRİ

Eleştiri; belli bir konu üzerine bilgi temelinden beslenerek yapılan pozitif veya negatif yorumdur. Esasta iki türlü eleştiri vardır; yapıcı eleştiri ve yıkıcı eleştiri! Yapıcı eleştiri; bahsi mevzuu olan konu, kişi vb üzerine onu ilerice taşıma, ortak aklın doğrularına yakın bir çizgiye yaklaştırma, zaman ve emek kaybını engelleme temelinde yapılan eleştiridir. Yıkıcı eleştiri; hiçbir geçerli bilgiye dayanmaksızın, bahsi mevzuu olan konu vb nezdinde kişi veya kurumu yıpratmak, aşağılamak, zarar vermek amacıyla yapılan yersiz eleştiridir.

Durumun biz oyun kuşu yetiştiricilerine bakan yanı ise, uçurulan bir kuş üzerine yapılan eleştirilerde kendini gösteriyor. Biri bir kuş uçuruyor, eş ve dost bildiği insanları çağırıp onların görüşlerini almak istiyor, kuşunu ortak aklın genel-geçerliğinde sınamak istiyor. Bunun yanı sıra eksiklerini, hatalarını da eleştirilere açmak istiyor. İşte bütün kızılca kıyamet burada kopuyor.

Özellikle son yıllarda moda olan ekipleşme, timleşme, kankalaşma anlayışları temelinde eleştiri anlamını yitirmeye başladı. Şöyle ki bir kuş uçuruluyor, kuşun sahibini yakından seven ve tanıyanlar kuşun hatalarını söylemiyor, bir 'maşallah türküsü'dür tutturuluyor. Ekipten biri kuşu geçerli sayarsa hepsi koro halinde kuşu kabul ediyor. Bu geçici olarak anlık olarak ortak aklın hissi ve menfi etkiler altında çarpıtılarak kuş sahibinin gururunu okşasa da uzun vaadede kaliteli hayvanlar yetiştirmesini engelleyen veya geciktiren, emeğinin büyük oranda zayii olmasına neden olan bir tutumdur.

Diğer bir hususta kuşunu eleştirdiğiniz kişinin üzülmesi, kırılması veya alınması durumu! Bu durumda tamamen kişinin eleştirinin önemini, kendine sağlayaağı faydaları kavramamasından, kuşunun eksikleri ve yanlışlarının beyanını kendisine yapılmış birer hakaret sanmasından kaynaklanıyor. Oysa ki, sözkonusu olan bir hayvan! Yani güvercin! Eksikleri ve hataları da olacak, gelen eleştiriler bilmediğimiz veya görmediğimiz şeylere işaret ediyor olabilir. Bunun için kırılıp dökülmek yerine eleştirilere kulak verip kuşu daha iyi gözlemlemek, zamanın eleştirileri doğrulayıp doğrulamadığına bakmaktır. Baktık ki, zaman gösteriyor ki eleştiriler yerinde, dikkate alıp ona göre bor rota belirlemeliyiz. Ha baktık ki, eleştiri veya eleştirileri zaman içinde aksine tezahür etti, doğru çıkmadı. O da bize başka bir doğruyu işaret eder. Bu durumda çıkıp edindiğimiz tecrübeyi paylaşırız ve aynı yolda daha emin adımlarla ilerleriz.

Özellikle oyun kuşunda eleştiri noktasında ki bir sıkıntıda gördüğünü yorumlamak ile belli bir anda gördüğünle kuşun ilerisini de yorumlamakta oluyor. Biri kuş uçuruyor altında da birm kaç kişi izliyor, eğer izleyenler yukarıda söylediğimiz gibi ekipleşmenin veya hissi ve/veya menfi çıkarların etkisi altındaysa izlenen anda kuşun kabulu için ileride şöyle olacaktan, amcası şöyleydiden, teyzesi uzaya giderdiden, halası tünel kazardıya kadar türlü amiyane tabirlerle gelen/ gelecek olan eleştirilerin önünü kesmeye çalışıyor. Bu tutumn yine kuş sahibinin iyiliğine değildir. Haksız yere geçerli olmayan bir kuşu kabul ettrimeye çalışmak kuş sahibini yanıltmak ve geçerli olmayan kuşları beslemesi ve üretmesi için teşvik etmek anlamına gelir. İzlenen kuş o gün diğer günlerine nazaran daha geri olabilir, hava şartlarından etkilenmil olabilir vs ama ne olursa olsun baktığında görmeyi bilenler için ne olduğu ortadır.İster yavru olsun, ister eke olsun kuş, kuşçuya bugunu ve yarına hakkındaki mesajını verir. Yavru kuş uçurulur, istediği kadar uzun gitsin taklalı gitsin eğer sonunda geçerli kuş vasıflarına sahip olmayacaksa bu da belli olur baktığını görene, ister se de ekeden açılan bir kuş olsun bu da ustalara, üstadlara andaki durumunun ötesinde geleceği ile ilgili mesajını verir. Tabi ki yanılma payı vardır fakat bu pay kişiden kişiye değişir, bilgi ve tecrübeye göre değişir, kiminde yanılma payı %5 kiminde % 20 vs.

Burda esas olan şudur, uçan bir kuş hakkında yapılan olumlu olumsuz tüm eleştirleri heybemizde toplamak ve zaman içinde kuşu gözlemlşeyip hangi tespit ve eleştirilerin yerinde olduğunu bulmaktır. Bunu bulduktan sonra kimin/kimlerin ana ve geleceğe dair eleştiri, tesbitleri doğru ise onun bilgi ve tecrübelerinden daha çok yararlanmaya çalışmak alkışçı sahte dostlardan kurtulmaktır.

Yavru veya ekeden yeni başlayan bir kuş izlendiğinde bu olur veya olmaz denebilir mi? Bu eleştiri veya tespit midir yoksa abesle iştigal midir?

Bu konuda eminim bir kesim elbette kuş kendini belli eder diye düşünürken bir kesimde hayır efendim hiç belli olmaz kötü başlar sonunda iyi olur iyi başlar sonunda kötü olur diyecektir. Lakin benim görüşüm birincisiden yana. Bir kuş oyuna başlamadan taklayı döndüğünde bile baktığını derinlemesine görene (yanılma payı az da olsa olmakla birlikte) geleceğine dair bir fikir verir. Burda yine bilgi ve tecrübe olmazsa olmazdır. Tabi kuşun soyu hakkında bilgi sahibi olmak bu yanılma payını en aza indirir.

Ben her yeni kuş açmaya başladığımda bilgi ve tecrübesine güvendiğim bir kaç arkadaşı çağırır seyrettirir eleştirilerini alırım. Hem de eski ustalarımız bilirler 'okur mu bu sizce?' diye sorarım. Her türlü eleştiri ve tesbiti dikkatle dinler, hafızama işlerim. 'Okur' diyene de 'okumaz' diyene de aynı derece de saygı duyar, okursa niye okurunui okumazsa niye okumazını sorar, hangi emarelere dayanarak fikir yürüttüklerini anlamaya çalışırım. Hiçbir zaman hiçbir eşeltiri ve tespitten ötürü kırılmam, alınmam, dostlarımdan soğumam! Kuş artık oyuna oturduktan sonra tekrar aynı dostları çağırırım yeniden izleriz. Ben yanılmanın hemen hemen hiç olmadığını bu gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim.

İkinci tür görüşü savunan yani kuşun ne olacağı belli olmaz diyen arkadaşların görüşlerine de saygım tamdır. Lakin ben 'iyi açılır sonunda kötülür, kötü açılır sonunda iyi olur' şeklindeki bu yaklaşımın bakmakla görmek arasındaki ince çizgiyi geçtiğine inanmıyorum. Ama tabi ki öyle yada böyle kabul edelim kuş ortadadır ve sonuna erildiğinde kimin doğru tesbit yaptığı belli olur.

Özetlemek gerekirse halkımızın bir deyimizle 'adam olacak keçi b..kundan belli olur'! Bu nedenle izlenen bir kuşun geleceğine dair bilgi, tecrübe dayalı yapılan, zaman ve emek kaybımızı en aza indirmek için yapılan yorumlar, eleştiri ve tespitler faydalıdır! Eleştiri, eksik ve hatalara işaret etmesi bakımdan, kaletli ve yetiştirilmesi gereken ile kalitesiz ve zaman harcamaması gereken arasındaki farka işaret etmesi bakımdan çok değerlidir, olmazsa olmazdır. Bin tane alkışcı, şakşakcı arkadaşım olacağına gördüğünü söyleyip eleştiren bir tane arkadaşım olsun daha iyi!

ÖZELEŞTİRİ

Özeleştiri; bildiğiniz üzere kişinin kendine yönelik yürüttüğü eleştiridir. Bizim konumuza bakan yönü de, oyun kuşu hakkında ki fikirlerimize karşı, yanılgılarıma karşı, dostlarıma karşı takındığımız tutumlara yönelik kendimizi sorgulamamızdır. Dürüst, samimi ve içten bir insan olmanın en önemli yolu özeleştiridir. Hepimiz insanız ve hepimizin hataları mutlaka var. Önemli olan hata yapmamak değil, hatalarımıza karşı samimiyetle yaklaşıp hatalarımızı kabul etmektir. Yanlışklarda ayak diremek, ahmakların işidir! Yanlışları kabul edip onlardan kurtulmak erdemli insanların işidir.

Bu doğrultu da meseleye bakıldığında, söz konusu bir kuş üzerinde yorum, eleştiri veya tespit yaptıktan sonra zaman içinde bunun hüküm kazanmadığını/doğru çıkmadığını gördüğümüzde açık yüreklilikle çıkıp ' evet ben bu konuda yanılmışım' diyebilmeliyiz. Bunu diyebilirsek yanıldığımız noktaları da değerlendirip bizi yanılgıya götüren yanlış anlayışlarımızdan kurtulup yerine doğruları geçirebiliriz. Aksi taktir de hatalı, yanlış fikirlerimiz ve şakşakçı arkadaşlarımızla birbirimizi kandırır yetiştirmek istediğimiz kuşları yetiştirenlerin resim ve vidyolarıyla avunur dururuz!

Son olarakta dostlarımıza ve arkadaşlarımıza karşı takındığımız tutum üzerine birkaç noktaya değimek istiyorum. Kuşçular arasında genellikle uzlaşmazlıklar, anlaşmazlıklar ya kuşlara yapılan eleştiri ve tespitlerden, ya da ekipleşmeden kaynaklanıyor. Bence her insanın bağımsız kişilik sahibi olması gerekir. Bildiği ve inandığı doğruları söylemek için bir gruba, ekibe veya bir ustanın icazetine ihtiyaç duymamalı. Çıkıp açık yüreklilikle o kırılır mı bu alınır mı demeden bildiği, gördüğü doğruyu söylemeli, eleştiri yürütmelidir. Bagımsız kişiliğe sahip insanlar zaten bir grubuni ekibin şakşakçısı olmaz aksine inandığı doğruların temsilcisi olur. İleriye taşıyacağını inandığı doğrularını arkadaşlarına söyler.

Biri çıkıp açık yüreklilikle bilgi ve tecrübesine dayanarak eleştiri yapar, tespit yapar, diğeri de 'Aman efendim benim kuşuma olmaz/okumaz dedi o nerden biliyor kuşun soyu şöyle fırtına olacak ilerde' diye sızlanmaya başlarsa burda hangisine hak vereceğiz?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, kişilerin fikir beyanı hiçbir şekilde yasaklanamaz veya bir alınkanlık, küslük kaynağı yapılamaz! Böylesi bir durumda yapılacak en iyi şey yukarıda belirttiğim gibi sızlanmadan beklemek, tespit ve eleştiri için teşekkür edip kuşu gözlemlemek, zaman içinde eğer eleştiri/tespit haklı çıkarsa bunu çıkıp samimiyetle söylemek ve hangi emarelere dayanarak tespit yaptıgını öğrenip o kişinin bilgisinden daha çok yararlanmaktır. Ya da aksi çıkar, eleştiri zaman içinde doğrulanmazsa yine kuşu uçurup bak, dediğin gibi olmadı yanıldığın bir nokta var mutlaka nerden hareketle bunu söylediysen orasında bir sorun var deyip yine eleştiri/tespit sahibini de yanlıştan kurtarmak en doğrusudur. Bu dogru tavırlar yerine çocuklar gibi mızmızlanmak, alınmak, kırılmak veya şakşakçılarımıza kendimizi alkışlatmak en çok bize zarar verir. Çünkü eğer eleştiri haklıysa o kalitesiz hayvana hizmet eden biz, eleştiriyi de ciddiye almayarak kalitesiz hayvanlara hizmet etmeye devam edeceğiz. Böylesi bir tutum takınanlara da yine meşhur bir halk sözünü söylemek lazım; ' Allah çarşınıza göze pazar versin'.

Özcesi; İstişare, eleştiri, özeleştiri bizim sürekli ve daha az zamanda daha çok yol kat etmemizin anahtarılarıdır. Eksik ve yanlışlarımızı okuyan dostların düzeltmesi, tamamlaması dileğiyle...

İlhan Kösedağ

Sevgi ve sagyılar...

devir

Yardımcı Admin
Ad Soyad
Devir KorkmaZHan
Meslek
Brand Designer & PR Ads Cons.
İkametgah
KKTC
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Posta, Kokotil ve Yabiciklerimiz (Thm. 2000)
Re: Oyun kuşu yetiştiriciliğinde iştişare,eleştiri ve özeleş

çok yerinde bir paylaşım olmuş, keşke herkes duyarlılık göstebilse.. sadece kuşçulukta değil hayatta da herşey için bu böyle "saygı göstermezsen, saygı görmeyi beklemeyeceksin"
emeğinize sağlık, teşekkürler..

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

s a çok güzel ve mutlaka okunması gereken bilgiler ama okumak yetmez uymak uyabilmek uygulayabilmekde çok çok önemli elestirinin olmadıgı yerde dogrular olmaz iyilere kavusulmaz hatalar bilinmez her zaman dile getirdigimiz bir konu
ama tabi bunlara uyabilmekde tahammülden gecer tahammül yoksa bana göre hiç bir sey yokdur her basarının ortak noktası tahammüldür lakin burada yazılanlara anlatılanlara tahammül edebilenler kazananlar olacakdır ilhan kardesimizin emegine eline saglık paylasım için tesekkürler

SAYGILAR

ankarakuşçusu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin
Meslek
memur
İkametgah
Adana
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

İlhan Bey emek vererek güzel bir yazı hazırlamışsınız tebrik ederim.

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer

Selamlar , Öncelikle tarzınızı beğendiğimi ifade etmeliyim. Görüşlerinize katılıyorum , oldukça anlaşılır ve yapıcı bir üslubunuz var . İfade etmek istediğiniz konularda sizinle hem fikirim .
Bence Camiamızda( Güvercin severler arasında , genel manadana ) en zorlu tür bizim kisi , yani Taklacı Performans kuşu yetiştiriciliği .
Her yönü ile diğer türlerle ve o türlerin hobicileri ile , çok fazla farklılık içeren, belki en çok meşakkati, emeği zamanı bu na mukabil bir ters orantılı olarak emeğin karşılığının haza kıt alına bildiği bir tür Taklacı Performans kuşları Hobiciliği.
Daha uzun soluklu bir emeğe , daha sabırlı bir sürece ihtiyacımız var .
Dünden Bu güne kısa zamanda çok yol almak imakansız . Kuşu dinleyerek öğrenmenin yanında bizzatihi çıplak gözle görmeye izleme şansı yakalmaya da Ciddi ihtiyacımız var . Bu bana göre bir kırılma noktası belli bir yetişmişliğe ulaşmak için Kuş izlemiş kuş görmüş olmak , hatta kuş uçura bilmiş olmak önemli.
Kuşçuluk Ritüelleri nin en derin olduğu bir tür için yine Çevre edinme Beşeri ilişki Toplum içinde buluna bilmede önemli.
Bölgesel faktörlerde burada tabi belli bir yetişme farklılığına yol açıyor .
Bana göre sorunları nın en yoğun yaşandığı türün hobicileriyiz . Her manada sıkıntılarla çevriliyiz. Öğrenmeside uygulamasıda meşakkatli ..
Rekabetin yanında filizlenmesi gereken ilerlemenin çıtayı yukarı taşıması en güç tür . Sizinde ifade ettiğiniz gibi kamplaşmalar , kara propaganda , belki daha az hak edilen abartılı iltifatlaşmalar ve amiyane tabirle ( şakşakçılık ) yada acımasız eleştiriler . Önünün alınma imkanı zayıf olumsuz vakaalar.
Bütün olumsuz yönlerine karşın bana göre en değerli Türlerden ve en çok emeğe layık olan türlerden biri Taklacı Güvercinler .
İşin Felsefi yönünü iyi oturttuktan sonra Mantalite de bazı temel kavramları içselleştirdikten sonra , Tüm sorunlarını bir kenara bırakıp sevgi ile mutlulukla yapılabilecek çok güzel bir uğraşı en güzel Tür Taklacı Güvercinler . selamlarŞEREF

DELIYUREK41

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat koç
Meslek
teknıker
İkametgah
Kocaeli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

ılhan bey oncelıkle selamlarımı sunarım.sanırım bu yazıyı bır arkadasımızın vıdeosundakı kusa yaptıgınız yorumlara karsı bır tez sundugumuz ıcın bana ve benım gıbı bır kac arkadasa hıtaben yazdınız yada bana oyle dusundurdu.orda da yorum yaparken kımseyı kayırmak ıcın yazmıyorum bunlar benım dusuncem dıye belırtmıstım ama sanırım benı yanlıs anlayıp kırılmısınız.kusun sonunu bır vıdeodan kımse anlayamaz kımısı kötü baslasada sonradan psıkolojık durumu duzeldıkce kendını cok ılerletebılır demıstım bunuda ancak uzun sure o soyu takıp eden bılır bu yuzden agır elestırıden kacınalım demıstım buna cevabende sanırım su kısmı yazmısınız
İkinci tür görüşü savunan yani kuşun ne olacağı belli olmaz diyen arkadaşların görüşlerine de saygım tamdır. Lakin ben 'iyi açılır sonunda kötülür, kötü açılır sonunda iyi olur' şeklindeki bu yaklaşımın bakmakla görmek arasındaki ince çizgiyi geçtiğine inanmıyorum. Ama tabi ki öyle yada böyle kabul edelim kuş ortadadır ve sonuna erildiğinde kimin doğru tesbit yaptığı belli olur.

Özetlemek gerekirse halkımızın bir deyimizle 'adam olacak keçi b..kundan belli olur'! Bu nedenle izlenen bir kuşun geleceğine dair bilgi, tecrübe dayalı yapılan, zaman ve emek kaybımızı en aza indirmek için yapılan yorumlar, eleştiri ve tespitler faydalıdır! Eleştiri, eksik ve hatalara işaret etmesi bakımdan, kaletli ve yetiştirilmesi gereken ile kalitesiz ve zaman harcamaması gereken arasındaki farka işaret etmesi bakımdan çok değerlidir, olmazsa olmazdır. Bin tane alkışcı, şakşakcı arkadaşım olacağına gördüğünü söyleyip eleştiren bir tane arkadaşım olsun daha iyi!

ben yukardakı kısmı yazarken ıs olsun dıye yada muhalefet olsun dıye yazmamıstım.yazdıklarım tamamen gozlemlerım sonucu edındıgım tecrubelerden kaynaklanıyordu.belkı kusculuk mazım sızın kadar eskı olmayabılır ama emın olun yuzlerce kus ucurup takıp etdım hepsını cozmeye calıstım.ve sonunda suna karar verdım kuslarda ınsan gıbı farklı karakterlere sahıpler.ruh hallerı var bunlardakı sorunlar asılmadıkca kuslar ucup oynamıyor(tabı her kus ıcın gecerlı degıl kımı kus ne yaparsanız yapın ucup oynuyor kasteddıgımız bunlar degıl)nedır kuslardakı ruhsal halı duzelten olaylar,kımısı aklı basına gelmesını beklıyor aksı halde kaldıramıyorsunuz,ucmuyor ne yaparsan yap kaldıramıyorsun.camıada ucmaya ısteksız dıye adlandırılan kuslar.(bu soydan bende de mevcut kusları cozene kadar onlarca yavru ucmuyor dıye dagıtdım kestim,sonradan anladımkı aklının basına gelmesını beklıyor,kımısı var es almadan ucmuyor ucsa bıle oynamıyor,ve kımısıde varkı yavru buyutmeden hatda bıkac yavru görmeden oynamıyor yada az oynuyor) o vıdeonun altında da kastedıgım tam olarak buydu belkı kusun psıkılojık durumu tam duzelmemıstır.kusu besleyen kısı kuslarını tanıyorsa ve bu kus daha ıyı olacak dıyorsa bır bıldıgı vardır.yoksa kımseye şakşakcılık yapmak gıbı bır nıyetım yoktu.neyse ben fazla uzatmamak adına yazımı burda sonlandırıyorum.sanırım neyı kasteddıgım arkadaslardan tarafından anlasılmıstır.

ilhan Kösedag

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Silinmiştir
Meslek
Silinmiştir
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

Yazımı kişiselleştirmeyin lütfen. O konu orda kapandı. Ben ortak aklın bugünümüzde bize sunduğu ve ilerleme kaydetmek için gerekli olan meseleleri kaleme aldım. Açıkçasını belirtmek gerekirse ben fikrimi belirtirim, gelen eleştiri ve önerileri dinlerim değerlendiririm. Onun bunun kuşu benim çok umrumda değil birkaç kişi için oturup bir kaç saat harcayıp yazı yazacak durumum da yok!

Yazı genel olarak faydalı olacağına inandığım ortak aklın doğrularını ilgili başlık altında toplayıp herkese sunmak için hazırlandı.

Selam ve saygılar...

alidemirsmm

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ali DEMİR
Meslek
MUHTELİF
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

bak arkadaşım devamlı haddini aşan şeyler yazıp iftira atıyorsun , yine adetten çıkmamış sadece demogoji yapmışsın ,bu başlığı açmandaki sebep kadirin kuşuna yazdığın yorumlar ve aldığın cevaplar oldu değil mi ? şimdi birincisi ^^bu kuşlar bu şekilde başlıyor sonradan ilerletiyor ^^ cümlesinden sen ne anlıyorsun ? ya da anlayış problemin mi var ? öncelikle benim yazdığım bu cümleye inanmazsan seninle ölene kadar anlaşamayız çünkü böyle ve böyle değilse ben haksızım zaten , ha sen buna inanmıyorsun özgürsün inanmayabilirsin ama benim inanmadığında söyleyecek sözüm kalmaz ! çünkü kuşlar böyle başlıyor , hatta ilk videolarla sonraki videolar arasında da farkı görebilirsin ! şimdi bi kuşun kanından 4 5 tane kuş uçurup oynatan veya oynatan birini izleyen kişilerin bu kuşa yorumu ne olmalı ( üstüne koya koya ilerlediğini bilirken) sence ? aa kısa başlamış m ı deseydik ? kuş zaten kısa başlayacak soyunun kanının özelliği bu arkadaşım ! böyle başlayıp uzatan bi özellikleri var seni inandırmak için iddiaya mı girelim ne yapalım anlamadım ki , ayrıca inanmam veya inanmaman umrumda değil ama yazmaktan polemik üretmekten geri durmuyorsun,
gelgelelim şakşakçı lafına , bak güzel kardeşim ben bu sitede çok insanla sıkıntı yaşadım bu yüzden , azından mı çıkıyor nerenden çıkıyorsa o kelimeler dikkat et adam gibi yaz ne yazacaksan , kadir benim sevdiğim bi kardeşim hali vakti yerindedir Allah a şükür benimde durumum kuşta dolap cevirmeyecek kadar iyidir, kimin çarşısı pazar olacaksa olsun sen neyle itham ediyorsun bizi , şimdi sen beni tanımazsın kadiri tanımazsın muratı tanımazsın kuşu bilmezsin car car car konuşup lüzümsuz lüzumsuz laflar ediyorsun derdin ne senin arkadaşım , ilk defa doğru düzgün yorum yazıyorum ukala bi insana kıymetini bil kudurtma beni ! elinemi azınamı nerene ayar çekiyosan çek haddini aşma !

ilhan Kösedag

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Silinmiştir
Meslek
Silinmiştir
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

ilhan Kösedag' Alıntı:
Yazımı kişiselleştirmeyin lütfen. O konu orda kapandı. Ben ortak aklın bugünümüzde bize sunduğu ve ilerleme kaydetmek için gerekli olan meseleleri kaleme aldım. Açıkçasını belirtmek gerekirse ben fikrimi belirtirim, gelen eleştiri ve önerileri dinlerim değerlendiririm. Onun bunun kuşu benim çok umrumda değil birkaç kişi için oturup bir kaç saat harcayıp yazı yazacak durumum da yok!

Yazı genel olarak faydalı olacağına inandığım ortak aklın doğrularını ilgili başlık altında toplayıp herkese sunmak için hazırlandı.

Selam ve saygılar...
Halen başka şeyler üstelik hakaret içeren şeyler yazan arkadaşlar var,Benim yadıklarım ortada genel doğrulardır hakaret içermiyor! sitede buna kim müdahale etme yetkisine sahipse etsin lütfen yada üyeliğimle birlikte tüm yazdıklarımda silinsin.

Saygılarımla

alidemirsmm

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ali DEMİR
Meslek
MUHTELİF
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

^^çocuklar gibi mızmızlanmak, alınmak, kırılmak veya şakşakçılarımıza kendimizi alkışlatmak en çok bize zarar verir.^^ şakşakçı yazmışsın chucky , ne demek olduğunu bilmiyormusun , meslek kısmında mı üfürükten yoksa...
şikayet edeceğine edebinle oturaydın da haketmeyeydin, benim yazdıklarımda da bişey yok , şakşakçı ukaladan çok daha kaba, yüzüme desen ağzını yerdim...

ilhan Kösedag

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Silinmiştir
Meslek
Silinmiştir
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

ilhan Kösedag' Alıntı:
ilhan Kösedag' Alıntı:

Selam ve saygılar...
Halen başka şeyler üstelik hakaret içeren şeyler yazan arkadaşlar var,Benim yadıklarım ortada genel doğrulardır belirli özel bir şahsa hakaret içermiyor! sitede buna kim müdahale etme yetkisine sahipse etsin lütfen yada üyeliğimle birlikte tüm yazdıklarımda silinsin.

Saygılarımla

ankarakuşçusu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin
Meslek
memur
İkametgah
Adana
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

Diğer arkadaşların yazdıklarından sonra, aranızda yaşanan diyalogları Kadir kardeşin eklediği videonun altında okuma şansı buldum. İlhan Bey burada yazdıklarınızla orada yazdıklarınız çok çelişiyor. Doğru tek değildir aslında. Doğrular gün geçtikçe değişebiliyor şartlara göre. Mesela dünya düz diyorlardı, bunu çürüttüler sonradan. Kaldıki bu güvercin. Burada doğru diye bir şey pek söz konusu değil bana kalırsa. Her kuş damarı aynı olsada, aynı şartlarda bakılıp uçurulsa da aynı performansı göstermiyor maalesef. Bunları geçelim ben bu yazınızda şuraya takıldım. Diğer konuda yaptığınız yoruma çok uyuyor bu açıklamanız. Kendinize yapılmamasını istediğinizi başka bir arkadaşımıza yapmak hoş olmuyor. "Yıkıcı eleştiri; hiçbir geçerli bilgiye dayanmaksızın, bahsi mevzuu olan konu vb nezdinde kişi veya kurumu yıpratmak, aşağılamak, zarar vermek amacıyla yapılan yersiz eleştiridir." Bu cümlenizi ve diğer konuda yazdığınız yorumu okursanız arkadaşların haklılığını görebilirsiniz. Tarafsız birisi olarak bende gördüklerimi paylaşmak istedim.

ilhan Kösedag

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Silinmiştir
Meslek
Silinmiştir
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

ilhan Kösedag' Alıntı:
ilhan Kösedag' Alıntı:
ilhan Kösedag' Alıntı:

Selam ve saygılar...
Halen başka şeyler üstelik hakaret içeren şeyler yazan arkadaşlar var,Benim yadıklarım ortada genel doğrulardır belirli özel bir şahsa hakaret içermiyor! sitede buna kim müdahale etme yetkisine sahipse etsin lütfen yada üyeliğimle birlikte tüm yazdıklarımda silinsin.
Saygılarımla

Khalid

Yönetici
Admin
Ad Soyad
Kadir Halit
Meslek
Mühendis
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım

ilhan Kösedag' Alıntı:
ilhan Kösedag' Alıntı:

Selam ve saygılar...
Halen başka şeyler üstelik hakaret içeren şeyler yazan arkadaşlar var,Benim yadıklarım ortada genel doğrulardır hakaret içermiyor! sitede buna kim müdahale etme yetkisine sahipse etsin lütfen yada üyeliğimle birlikte tüm yazdıklarımda silinsin.

Saygılarımla
Pekala; genel doğrular hangi şura,hangi kongre veya sempozyum neticesinde ortaya çıkmış doğrulardır?
Nereden icab etti de dün buraya bir kişinin genel doğruları yazıldı diye sormazalar mı size?
Hem forumda kuşçuluk adabı ile alakalı bir çok başlık var onların altında da bu görüşlerinizi beyan edebilirsiniz.
Hakaretten bahsetmişsiniz ne garip...
Sizin yazdıklarınız da pekala hakaret olarak kabul edilecek şeylerdi..
Arkadaşlarımızın; alakasız sıfatlarla itham ettikten sonra susup,her söyleneni sineye çekeceklerini mi sandınız ne yazık...
Bu başlığın altına Muharrem Abi'nin ilk yorumunu -ki bence en tarafsız kişilerdendir forumda- dikkatle okursanız aslında biraz da kendinizde aramanız gerektiğini idrak edersiniz belki.
Ayrıca; benim video başlığında da,burada da yüz yüze tanışma imkanı bulamadığımız hatta hiç birbirimizi bilmediğimiz arkadaşlarımız gördüklerini yazmışlar var olsunlar...
İğneyi kendinize batırdıktan sonra hazır edin çuvaldızı ki, böyle olumsuzluklar yaşanmasın.
Khalid

alidemirsmm

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ali DEMİR
Meslek
MUHTELİF
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

ankarakuşçusu' Alıntı:
Diğer arkadaşların yazdıklarından sonra, aranızda yaşanan diyalogları Kadir kardeşin eklediği videonun altında okuma şansı buldum. İlhan Bey burada yazdıklarınızla orada yazdıklarınız çok çelişiyor. Doğru tek değildir aslında. Doğrular gün geçtikçe değişebiliyor şartlara göre. Mesela dünya düz diyorlardı, bunu çürüttüler sonradan. Kaldıki bu güvercin. Burada doğru diye bir şey pek söz konusu değil bana kalırsa. Her kuş damarı aynı olsada, aynı şartlarda bakılıp uçurulsa da aynı performansı göstermiyor maalesef. Bunları geçelim ben bu yazınızda şuraya takıldım. Diğer konuda yaptığınız yoruma çok uyuyor bu açıklamanız. Kendinize yapılmamasını istediğinizi başka bir arkadaşımıza yapmak hoş olmuyor. "Yıkıcı eleştiri; hiçbir geçerli bilgiye dayanmaksızın, bahsi mevzuu olan konu vb nezdinde kişi veya kurumu yıpratmak, aşağılamak, zarar vermek amacıyla yapılan yersiz eleştiridir." Bu cümlenizi ve diğer konuda yazdığınız yorumu okursanız arkadaşların haklılığını görebilirsiniz. Tarafsız birisi olarak bende gördüklerimi paylaşmak istedim.

aman hüseyin bey şimdi sizi de hiç tanımammama rağmen ^^ekipten^^ diye nitelendirir ...

hayalet beyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selım komur
Meslek
kamu
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

ilhan bey bişey paylaşmak bir şeylere katkıda bulunmak iyidir fakat dün dikkat ettiyseniz hep ben dinledim sizi ve bilgilerinizin yarım olduğunu söyledim size çünkü kuş sadece sizin dediğiniz gibi matematik değildir bunu buna vur al sana kuş çıktı böyle bir mantık yanlış hele eksik bilgiyle yaparsanız bu tamamen eksik olur eğer dediğiniz doğruysa her eşlediğiniz oynuyor olması lazım kuş olayı derin bir mevzu bence bilgili olmak iyidir ama bu böyledir deyip yarım bilgiyle katii konuşmamak lazım saygılar

ankarakuşçusu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin
Meslek
memur
İkametgah
Adana
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

alidemirsmm' Alıntı:
ankarakuşçusu' Alıntı:

aman hüseyin bey şimdi sizi de hiç tanımammama rağmen ^^ekipten^^ diye nitelendirir ...
Tanışırız Ali kardeş fark etmez :)

ilhan Kösedag

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Silinmiştir
Meslek
Silinmiştir
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

Görünen o ki bende anlatma beceresi yetersiz yada anlamak istemeyenler de var. Ne kadar açık seçik yazmaya çalışsam da ya anlamamakta ayak direyenler var ya da beceremiyorum anlatmayı. O nedenle tüm yazılarımın silinmesini ve üyeliğimin silinmesini rica ediyorum. Her türlü eleştiri ve yorumda bulunan arkadaşlara tek tek teşekkür ediyorum. Sokak delikanlısı ağzıyla yapılan her türlü hakaret ve ahkamı da sahine iade ediyorum.

hayalet beyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selım komur
Meslek
kamu
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

:dans: :heyo: :heyo: :tamam:
Khalid' Alıntı:
http://www.kuscular.org/sitemizden-haberler-ve-onemli-duyurular/uyelik-iptali-t2450.html