Neler Yeni

Öneri - Güvercin Ansiklopedisi

TurX

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin Turhan
Meslek
System & Network uzmanı
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Belirtilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle böyle bir paylaşım sitesi hazırlamış olduğunuz için çok teşekkür ederim.
Ben lise yıllarındayken Samsun'da güvercin beslemiş biri olarak ozaman larda isimlendirmiş olduğumuz bir çok türün ismini sitede göremiyorum, bu benim yanlış bilmemden kaynaklanabilir. Mesela bizim Boz diye adlandırdığımıza burda sabuni diyorlar, kızılsinek dediğimize miski, karasinek dediğimize çakmaklı diyorlar:Mesela sabuninin kanat rengi beyazdan hafif maviye dönükse Pal olarak gecerdi. Ama "konur" ismini sitede gördüm :).

Demem o ki sitede bir ansiklopedi olsada genel gecer ismi altında türünün orjinal resimlerini ve özelliklerini anlatan küçük künye bilgileri olsa aynı zamanda bir bilgi / isim karmaşasından kurtulmuş oluruz.

Eğer anlatamışsam;
Ben akvaryumlada ilgileniyorum Akvaryum.com da ansiklopedi var ordan incelenebilir. Özellikle yeni başlayanlar hangi türü beslemek istediğine buradan bakarakta karar verebilir, ve çok öğretici olur.
Kusurumuz olmuşsa affola.

Khalid

Yönetici
Admin
Ad Soyad
Kadir Halit
Meslek
Mühendis
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Hüseyin Bey öncelikle hoş geldiniz.
Samsun'da güvercin besleyen birisi olarak buralarda kuş beslemiş olmanıza sevindim.
Çocukluğumuzda Samsun'da güvercin Irk tasnifi : yabani kut ve evcilden ibaretti.
İstanbul'daki renk isimleri ile Anadolulunun her yerindeki isimler farklılık arz ediyor.
Ancak sonuçta İstanbul'daki isimleri hepimiz anlıyoruz.
Forumda bu konu ile ilgili çeşitli başlıklar vardı.
Ansiklopedi oluşturulması webmaster'lık bir konu olduğu için @Hasip hocam konuya daha fazla katkı verecektir.
Selamlar
Khalid

Not: Samsun'da sabuniye kızıl deriz. Ankara Boz der.
Yanlış hatırlamıyorsam Boz dediğimiz renk sarı veya kırmızıların gümüşe çalan kırçıllı tonlarıydı.