Neler Yeni

KUŞLARDA BİTLENMEYİ ÖNLEME MASRAFSIZ

kuşçu_özcan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Özcan PAPATYA
Meslek
İşçi
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Sevgli güvercin dostları .çoğunlukla yuvalıklarınıza ot veya saman sapı koyuyorsunuz .Bu nedenle gözümüz gibi baktığımız ,kuşlarımız bitleniyor ,Bunu önlemek elimide ,ot veya saman sapı yerine kuru çam yaprakları kullanırsak kuşlarımızda bitlenmeyi önlemiş oluruz .Bunu ben hep yaptığımdan dolayı kuşlarımda hiç bitlenme görülmedi. Bu bilgimi siz değerli güvercin sevenlerle paylaşmak istedim . saygılarımla .Ö PAPATYA

M&J__Who_Is_It

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mert semercioğlu
Meslek
kasiyer
Yetiştirdiğim Irk
Saya
güzel bir yöntem denemekte fayda var

islam

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
enes sımsıkı
Meslek
Öğrenci
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Baska
Denicem bakıcam...

polllat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sinan öztekin
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
İyi, güzel yöntem olabilir ama ben ist/esenlerde kuru çam yaprağını nereden bulabilirimki :S

Hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hayrettin BÜYÜK
Meslek
Öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Yaprak derken çam iğnesi denilmek istenmiş sanırım. İşe yaradığını ben de duymuştum.

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Arkadaşlar bir dönem bende çam iğnesi koydum kuşlarımın altına. Bulunduğum yerde çokça çam vardı kuşlarımda kendileri ottan çok çam iğnesi taşıyordu.
. Ben çam iğnesinden bazı zararlar da gördüm, yeni doğan civcivlerim daha süt dönemlerinde bir kaç günlükken yada birkaç haftalıkken vücutlarına batan sivri çam iğneleri sebebi ile öldü .
Aynı olayı sıkça yaşadığımdan o dönemda çam iğinesi koymaktan vaz geçtim kuşların çevreden topladığı iğneleri dahi altlarından tek tek ayıkladım ,açıkçası ben zarar gördüm çam iğnesinden kendi adıma çok önermem .
Tabi heerkez kendisi bilir ben yaşadığım tecrübemi paylaşmak istedim sizlerle , bilmiyorum belki yumuşak çam iğnesi vardır belki o iğneler batmaya bilir . selamlar.ŞEREF

kuşçu_özcan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Özcan PAPATYA
Meslek
İşçi
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
sevgili arkadaşım şeref .ben kuşcğa kırklarelinde başladım.tek teçalışan ŞEVKET DEMİREL VE KARDEŞİ ADNAN DA BE benim komşum DAGALGÜRKAN da komşum onlarda bilirler ,beni bilirler ,zamanında stad ın yanından çam iğnesi topladğımızı saygılarımla
ÖZCAN PAPATYA

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
MERHABALAR .özcan bey fikrinize saygı duyuyorum , fakat ben aynı fikirde değilim sizinle .
Bahsetiğim yıllarda Kırıkkale de idim ''m.k.e ''fabrikası içinde bakıyodum. 1999 2003 arası çokça çam olan biryerdi valla benim işime pek yaramadı çam iğinesi ,dediğim gibi zarar gördüm , fakat belki sizin çamlar farklıdır yada kuşlar veya uygulama şekli ile ilgili bir ayrıntı vardır . bilemiyorum . bit ilacı çok pahalı değil .
Bu hafta bir hesap yaptım kuşlarımın aylık maliyeti nekadar diye .
Bir ayda bir kuş bana 1 ''bir ''tl ye maloluyor . ve buna bit ilacı kuvvetli yem balıkyağı gibi tüm giderler dahil.
Yani bu zevk işi çokça maliyetli bir olayda değil ben riske atmak istemem doğrusu ,tercihe açık isteyen denesin başarılı olan da devam itsin saygı duyarım .
Bende şu anda Kırklarelin de yaşıyorum fakat çok kimseyi tanımam .
Bölge farkından kaynaklanan beslediğimiz oyun kuşu yani taklacı yetiştiricisi çok fazla yok burada . kendi yağımla kavruluyorum . pek fazla tanıdığın da yok alışverişimde . selamlar.ŞEREF

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
katılıyorum, 2 ayda bir neguvan tozla banyo yaptırmam yetiyor,her yavru alımımdan sonrada dezen sıkıyorum folluğa tertemiz kuşlarım,serçelere dikkat etsek yeter onlardan bit ve hastalık bulaşıyor. :slm:

kemalaktas

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kemal aktaş
Meslek
çiftçi
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Paylaşımın için teşekkürler. Hemen deniyeceğim.

trakyalı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
güldibi
Meslek
kuşcu
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
biti önleyebilir ama zararlari cok bence daha sağlıkli ilaclari var 3,5 liraya degmez bence bu para en kücügümüz ile biraz kuslarina fedakarlik yaparak 3,4 günlük harclıgından alabilir

beyzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Engin ÇAVUŞ
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
illada kuru çamkabuğu koymaya gerek yok.eski süpürgelerin saplarınıda koyabilirsiniz.yada yazın kuru otların saplarını.

kusçu_mustafa

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
MuStaFa
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Ne yaparsanız yapın tavsiyem koyacagınız iey, kümese atın kuşlar toplar yerleştirir!! süpergeyi tavsiye ederim! :buyrun:

TaKLaCıMaRDiN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
muhammet ceylan
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ben sürekli süpürge sapı koyuyorum aldığım kuşları vb. şekilde kuşlara neredeyse her hafta bakıyorum bazı kuşlar kaşınıyor onlara bakıyorum bit varsa ilaçlıyorum eğer saman koyarsanız çok böcek ve bit olur bizim komşu önceden hep saman koyuyodu daha sarı tüydeki yawrularuın üstü böcek le kaynıyo ve bit sarıyodu heryeri kuşlarda yawruya yatmıyor yawrular ölüyodu böylelikle baya kayıp verdiler ama sonra düzeldi kümüs süpürge sapını tercih ederim ve öneririm çamlardanda bişi olmuyor ben çok koydum ve hiç birşey olmuyor kendileri toplayınca bi zararı yok bence SAYGILARIMLA :buyrun:

gemlik16avci88

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İbrahim
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Butun ustalarıma paylasımları için cok tesekurler.Cam iğneleri agacdan agaca değişiyo bazıları cok ince insanın canını bile acıtıyor bazıları genis yumusak oluyor kullanan ve kullanmayı dusunen ustaların dikkat etmesinde yara var.

kuşcuyum_45

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
KUBİLAY KARATAŞ
Meslek
MAKİNA
Yetiştirdiğim Irk
Saya
çamda fıstık çamı zaten biz hp onları kullanıyoz bizim burda çokkkk
KUBİLAY saygılarımla......

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
merhabalar ,böceklenme ve bitlenmesini istemediğiniz herşeyi(saman süpürge) bir gün önceden dezen solüsyonla ilaçlayın sıkıyorsa çıksınlar ,benbanyo suyuna neguvan toz kullanıyorum iç ve dış parazit,at sineğinede rin tozu:slm: :heyo:

casus

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
gurkan
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
merhaba ben kumesimin altına ayda bir toz kirec serperim ve duvarlsarı kireç sürerim kuşlar yuyaya dışardan istedikleri şeyi sokuyorlar altlarına kireç tozu dökülünce bit oluşmuyor tavsiye ederim... gurkan sahın...

casus

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
gurkan
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
merhaba ben kumesimin altına ayda bir toz kirec serperim ve duvarlsarı kireç sürerim kuşlar yuyaya dışardan istedikleri şeyi sokuyorlar altlarına kireç tozu dökülünce bit oluşmuyor tavsiye ederim... gurkan sahın...

caner demir

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
caner demir
Meslek
elektrik
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
beyler be dewamlı çam iğnesioyuyorum fakat genede bitlenio boşuna uğraşmayın kırklarelinden caner bu arada herkese slm