Neler Yeni

Kuşçuluğu Magandaların elinden kurtarmak!

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
S A SELÇUK KADEŞİM KESİNLİKLE PES ETMEMEN GEREKİYOR ÇAPULCULARA MEYDAN BIAKMAMAK LAZIM BİR MÜDDET UÇURMA YAYILSINLAR YETER HEM KUŞLAINIDA ÇOGALTMŞ OLURSUN YEMİNLE SÖYLÜYORUM BENİM YAŞADIKLARIMI YAŞAMIŞ OLSAN HALİNE ŞÜKREDERSİN BAŞKA TÜRLÜ BU İNSANLARDAN KURTULMANIN ÇARESİ YOK HER KEZ SANA BENZER DURUMLARI YAŞIYOR HER BÖYLE YAŞAYANLAR BIRAKIR GİDERSE NE OLACAK OLMAZ GENÇLER BİZLERİ YAŞADIKLARIMIZI GÖZLEMLİYORLAR BU YAŞADIKLARIMIZ ONLARA TECRÜBE BİZLERDEN SONRA BAYRAK ONLARDA SEN KENDİNİ KABUL ETTİRMİŞ BİR YETİŞTİRİCİSİN ÜÇ BEŞ KENDİNİ BİLMEZ TAMAHKARLAR İÇİN PES ETMEMEN GEREK AKSİNE DAHADA ŞEVKLİ OLMAN ONLARI VE O DÜŞÜNCEYE SAHİP İNSANLARIUTANDIRMAN GEREK UTANIRLARSA DİYECEKSİN ZAMANI GELİNCE UTANIRLAR BÖYLE GİTMEZ EDEN BULUR ONUN İÇİN YOLA DEVAM HER ZAMAN HER TÜRLÜ SEN VE SENİN GİBİLERİN YANINDAYIM DİYOR SAYGILAR SUNUYORUM

hener

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin Ener
Meslek
emekli
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Bango
Arkadaşlar,
Her yerde olduğu gibi kuş besleyenler arasında da kısaca kötü denilebilecek insanlar vardır. Ancak kuş besleyen kişilere bu şekilde genelleme yapılır ise yanlış olur. Elbette ki içimizde, dürüst hayvan sever dostlarımızı kandıran, onların parasal değerinden çok manevi değeri olan kuşlarını çalan ahlaksızlar az değildir. Ben bu kişilere engel olabilmenin tek yolu kuşlarımıza künye tatbik etmek olduğuna inanıyorum. Bu konuda açılan (kuş çalınması) bir başlığa daha önce yazmış olduğum yazılar aşağıdadır. Tekrarlamak istedim...
“Kuş hırsızlığının önlenmesi ancak kuşların künyelenmesi ile mümkün olur diye düşünüyorum. Hiçbir Dernek veya mezatta künyesiz kuş satışına izin verilmez ise bu sorun çözülür. Eğer bu sağlanırsa kısa zamanda pazarlarda da künyesiz kuş satışı durur. Bu bizim elimizdedir. Ya gereğini yapacağız ya da böyle hırsızların arkasından üzülmeye devam edeceğiz.
Künyelemenin hırsızlığın önüne geçmenin yanında kuşlarımızın soy ve sağlık durumlarının takibini yapılabilmemize de büyük yararları olacaktır.”
“Hiç bir hırsız kuşları beslemek için çalmaz. Kuş besleyen, hayvan sevgisi olan kişi zaten hırsız olmaz. Bu nedenle hırsız satamayacağı, paraya çeviremeyeceği şeyi çalmaz. Künyesiz kuş satışının önüne geçilirse çalınan kuşların takibi mümkün olur.
Bir kere tüm güvercin besleyenler bir derneğe üye olmalıdır. Türkiye Güvercin Federasyonu var. Tüm derneklerin de bu federasyona üye olması ve belirli kuralların yürürlüğe koyulması gerekir. Birliktelik sağlandıktan sonra yetiştiricilerin gerek bilgi gerekse ihtiyaç duyduğu ilaç ve diğer malzeme sorunları karşılanabilir. Derneklere ve mezatlara kuş alım satım kuralları getirilir. Hatta derneklerin kontrolü dışında mezat yapılması önlenir. Eğer mezatlara herhangi bir derneğe üye olmayan kişiler katılamaz ve künyesiz kuşlar satılamaz ise görün bakın herkes bir derneğe üye olmaya başlayacak ve kuşlarını künyeliyecektir. Maalesef düzen olmayan yerde kaos olur. Kaos olan yerde de hiç kimse memnun olmaz.”

thundereblue

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
EMRE AKDOĞAN
Meslek
MEMUR
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Bir kere tüm güvercin besleyenler bir derneğe üye olmalıdır. Türkiye Güvercin Federasyonu var. Tüm derneklerin de bu federasyona üye olması ve belirli kuralların yürürlüğe koyulması gerekir. Birliktelik sağlandıktan sonra yetiştiricilerin gerek bilgi gerekse ihtiyaç duyduğu ilaç ve diğer malzeme sorunları karşılanabilir. Derneklere ve mezatlara kuş alım satım kuralları getirilir. Hatta derneklerin kontrolü dışında mezat yapılması önlenir. Eğer mezatlara herhangi bir derneğe üye olmayan kişiler katılamaz ve künyesiz kuşlar satılamaz ise görün bakın herkes bir derneğe üye olmaya başlayacak ve kuşlarını künyeliyecektir. Maalesef düzen olmayan yerde kaos olur. Kaos olan yerde de hiç kimse memnun olmaz.”

HUSEYIN ENER beyın agzına sağlık

kelebekci34

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet çelik
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Sadece kuşçuluk konusunda değil umarım her konuda magandalıktan kurtuluruz. Bazı kişilerin yaptıkları yüzünden bütün kuşçulara karşı olumsuz bir önyargı var. Mahallede bazı arkadaşlar var; kuşlarının konduğu eve taş atıyor, kuşları uçurmak için torpil patlatıyor, ıslık öttürüyor. Kuşlara bakmak için terasa 5-6 kişi birden çıkıyor ve komşular rahatsız oluyor. Mümkün olduğunca bunları uyarmak lazım. Birbirinin kuşunu tutup saklayanlar, 3 kuruş için yalan söyleyenler vb bunların bitmesi lazım. İnşallah bilinçli,dürüst kuşçular çoğalıp kuşçuların olumsuz imajını siler.

Malatyalı Yahya

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yahya Baştürk
Meslek
Muhasebecilik
İkametgah
Malatya
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Malatya taklacısı
Arkadaşlar Yorumlarınız İçin teşekkür ederim...

kuşcu onur

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
onur aydın
Meslek
perdeci
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
cok guzel bır konu başlıgı açmıssın yahya abi bende çok merak ediyorum sırf bu tip insanlar yüzünden ailemle kötü oluyorum güvercin beslememi engelleniyo ama hobimdende geçemiyorum çevremde kimseye zararımda yok hatta güvercin beslediğim zamanlarda içkiyi ve sigarayı bıraktım suan işim okulum kuşlarım diyorum ama kuşlarım dediğim zaman cevremdekıler kötü gözle bakıyorlaar sabır çekiyorum ama beni anlıyacaklar birgün

kuşcu onur

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
onur aydın
Meslek
perdeci
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
cok guzel bır konu başlıgı açmıssın yahya abi bende çok merak ediyorum sırf bu tip insanlar yüzünden ailemle kötü oluyorum güvercin beslememi engelleniyo ama hobimdende geçemiyorum çevremde kimseye zararımda yok hatta güvercin beslediğim zamanlarda içkiyi ve sigarayı bıraktım suan işim okulum kuşlarım diyorum ama kuşlarım dediğim zaman cevremdekıler kötü gözle bakıyorlaar sabır çekiyorum ama beni anlıyacaklar birgün

Khalid

Yönetici
Admin
Ad Soyad
Kadir Halit
Meslek
Mühendis
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Bu konuya yazarak konuyu tekrar gündeme taşıyayım dedim fakat Muharrem Abi ve Alper kardeşimiz konuyu o kadar güzel anlatmışlar ki ancak alıntılayabildim.
kuscu_marik' Alıntı:
degerli kuşçu arkadaşlarım çok güzel bir konu acmışsınız bende bilgim dahilinde katkıda bulunmaya çalışacagım aslında maganda diye bir şey yok maganda dedikleriniz kuşcu degil gercek kuşculuk bir sanattır aslında kuşçulugun bir okulu olmalı karne sertifika verilmeli kuşçuluk kuşa su vermek yem vermek degil ortalıkda bedavadan ben kuşçuyum diyen ahkam kesen okadar çok insan varki adam 30 40 yaşında çatılarda geziyor ıslık çalarak kuş kovalıyor bazı kişilerde varki bunlar bambaşka bir alem mevsimlik kuşçular kışın kuşun bakıma ihtiyacı oldugu zaman satarlar yazında kapı kapı gezip kuş toplarlar ben bunlara mevsimlik kuşçu diyorum 48 yaşındayım ilk kez kuşculugu bırakmayı düşünüyorum kuşculuk iyice ele ayaga düşmeye başladı adam sanıyorsun evini bahçeni ekmegini aşını sofranı açıyorsun üstüne üstlük kuşda veriyorsun 30 40 yaşında ekmegini aşını yiyenler kuşunu saklıyor hiçbir şey olmamış gibi delikanlıymış gibi yüzsüz yüzsüz geziyorlar sözün kısası böyle insanlar oldukca magandalık bitermi ben kuşçuyum diyen kendini bilen bir insanda tamahkarlık aç gözlülük varsane kuşçuluk gelişir ne magandalık biter tamahkar insandan degil kuşcu abimde olsa biryol olmaz saygılarımla mamak tan kuşçu marik
Arche' Alıntı:
Öncelikle herkese selamlar.Siteyi uzun zamandır ziyaretci olarak takip ediyorum ve yeni üye oldum.Güzel bir site yapanların emeğine sağlık.Bu benim ilk mesajım, aslında ilk bu konuya yorum yaparak başlamak ne kadar doğru bilmiyorum ama içimde sürekli kanayan yaradır bu mesele.
Çocukluğmdan beri özenmişimdir hep güvercin beslemeye,ilk okuldayken hafta sonları ödevlerimi hemen yapar ve yuvası karşı apartmada olan beyaz güvercinin uçuş saatini beklerdim.Belli bir zaman bu güvercinin sahibi olmadığını düşündüm taa ki babama sorana kadar.Heves etmiştim bir kere! o zaman bizde besleyelim diye tutturdum ama ailem bu duruma şiddetle kaşı çıktı zaten yerimiz müsait değildi ama ben evin içinde beslemeye bile razıydım.O beyaz güvercini izlediğimde kuşlara olan hayranlığım giderek arttı.Ailem sürekli bu işsiz gücsüz insanların işi derdi, hatta bir gün televizyonda kuş pazarından görüntüler veriyordu ve işte gördünmü dedi annem; hiç birinin kılğı kıyafeti yerinde değil! şulara bak! hepsi hapishane kaçkını gibi...Hatta bir tanesi bağrıyordu: " bu bir hastalık diye" komikti gerçekten.Sürekli hayyalleriyle yaşadım taki Üniversiteyi kazanana kadar işte o zaman babamdan izini kopardım.Allahın işi tam o sırada Bahçeli eve taşındık yani ev bizimdi ama boşta duruyodu.Önümde hiç bir engel kalmadı ve 1 çift kuş aldım sonra bir çift daha aldım.Uçurdum kaçırdım uçurdum kaçırdım hatalrım oldu acemiliklerim oldu ama en üzücüsü gecenin yarısında gelen hırsızdı. Kümesteki bütün kuşları aldı gitti.Uzun uğraşlar sonucu tekrar izin kopardım. Sonra sağlam bir kümes yaptırdık bu sefer daha güzel kuşlar aldım maddiyata önem vermedim,ilk başlarda sorunsuz gidiyodu taki kuşların yavrularını uçurana kadar ak baba gibi insan doluşmaya başladı garip garip tipler evin önüne geldi durdu.Yani o kadar yüzsüz adamlar varki sana kuş satyım diyo yok amca sağol diyorum beni azarlıyo! kimseye bulaşmamaya dikkat etmeme rağmen en sonunda 30-35 yaşlarında saçı sakalı bir birine girmiş tam bir at hırsız tipli bir çocuk geldi. kuşum sendemi dedi, hayır dedim yalan söylüysun falan dedi, gel bak dedim ısrar etti ver kuşumu diye bağırıp çağırdı ortalığı ayağa kaldırdı. bana ve babama küfürler etti bütün kuşları alıcam dedi çıkarttı bıçağı çevredeki komşular esnaflar falan geldi ayırdılar polis falan çağırıldı!Sana kuş besletmiycem burda dedi ve bağırarak gitti...Aileme karşı mahçup olmuştum önceden kuş besleyen her insanın bunlar gibi olmadığını beslyenenlar arasında Sanatçı,bürokrat,millet vekkili,sporcu olduğunu söyledim hep ama bu olay bardağı taşırmıştı.Ailemle papaz oldum ve kuşlar gitti.Aradan 3 sene geçti bu sene mezun oldum ve hala sevdamdan bir şey kaybettmedim ama...(amalar o kadar çok ki).
Biliyorum burdaki bir çok insan iyi niyetli hiç şüpem yok bundan bendeki büyük bir şansızlık belkide.Asıl önemli konu benim yaşadıklarım değil aslında bu tarz insanlardan nasıl arınılacağı,ben oku eğitiminin şart olduğunu savunmuyorm çünkü okuyan bir çok işe yaramaz adam var ama insai eğitimin şart olduğunu düşünüyroum.Kümes patlanmanın bazılarına göre zevk olduğu bu camiada değerli insanları görmek beni mutlu ediyor.Çok uzattım biliyorum ama kuş besleyemmek beni gerçekten üzüyor.Neyse artık, burdaki makaleleri okuyarak vakit geçirmekte güzel ama geri dönüşüm mutlaka olucak bir şekilde.
Kusra bakmayın kafa patlattım saygılar...

kaan ozkoyuncu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kaan ozkoyuncu
Meslek
Serbest dalıcı,elekrtornik otomoasyon teknisyeni
İkametgah
Kocaeli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
yahya abi ... böyle insanlar her memlekette var ben lanet olsun mezata gitmiyorum böyle düzeysiz berbat bir ortam olamaz uzak dursun senden benden bizden böyle insalar...( benim ikamet ettiğim yerdeki mezat kıstas alınmıştır kesinlikle genelleme yapmıyorum)
kendi çapımızda çizgimizde kendimiz gibi olan insanlarla haşır neşir olmayız az öz arkadaş . allah yar ve yardımcınız olsun böyle insanlar hepimizden uzak dursun saygılar sevgiler

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK
KÜLTÜRLÜ , TAHSILLLI GÜVERCİN BESLEYENLERE İHTİYACIMIZ VAR .. GENÇLERİ KAZANMALIYIZ..

İYİ ÖRNEK OLMALIYIZ.. :slm: