Neler Yeni

HERKES KUSUNU MARDIN SANIYOR :)

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
Laborant ama işsiz bi laborant
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Selamünaleyküm

Mardin diye güvercin varmı ? Veya güvercinin mardin demek için özellikleri var mi ? Mardin il adıdır kuş adı değil. MARDIN YÖRESEL TAKLACİ OYUN GÜVERCINI derseniz olur.

ATMACA18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ÖMER ARTAN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Çankırı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ARKADAŞLAR MARDİN KUŞU NASIL BİR KUŞMUŞ ÖZELLİKLERİ NELERMİŞ BİR KUŞA MARDİN DEMEMİZ İÇİN NASIL BİR KUŞ OLMASI GEREKLİYMİŞ BUNLARIN ORJİNALLERİNİ BESLEDİĞİNİ İDDİA EDEN ARKADAŞLAR TANIMLASIN DA BİZ DE ELİMİZDEKİ KUŞLARIN NE KUŞU OLDUĞUNU ÖĞRENELİM.BİLMEMEK AYIP DEİL ÖĞRENMEMEK AYIP DİMİ

herhangibirgokhan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
gökhan afakan
Meslek
esnaf
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
Yokala
Konuyu başlatan arkadaş buraya genel Mardin güvercin ırk belirtilerini ve bir kaç resimler (göz,kafa yapısı,ayaklar,tırnak) eklerse bizde aydınlanmış oluruz değil mi?
Diğer yörelerden arkadaşlarda konuya destek olurlarsa güzel olur farklı illerin şehirlerin kuşlarını tanımış oluruz

teşekkürler, kolay gelsin

sultan sencer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yüksel Salduz
Meslek
işçi
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
her yörece benimsenmiş perfonmans kuşları vardır Mardin , Ankara , Urfa , Kütahya , Kırıkkale vb. bunuda dahada arttırabiliriz ben elimdeki kuşuma hiç bir zaman mardin besliyorum demem benim ustamdan öğrendiğim onunda kendi ustasından öğrendiği ve bana anlattığı kuşun adı başalan haa buna herkes katılır katılmaz ayrı konu ama kim ne derse desin benim açımdan doğru olan isim bu , fakar usta çok güzel konuya değinmiş bir kaç yıl sonra bu kuşları yurt dışından getireceğiz diye insan oğlu nefsini yenemez bir türlü iyi kuş mezatlarında çok gördük adamlar kırmışlar beyazları buhara ya da demkeş olmuş bir dünya paça vay efendim neymiş öntepe şebap bilmem ne kadar fiyat şebap kuşu sal içeride fıy fıy uçmaya mecali yok ki kanında hayvanın nasıl uçsun ülkemizde misal bir milyon kuşçu var ise bunun yarısından fazlası nasıl meraklı değil tüccar kuşu şöyle yapar isek şu kadar para kazanırız zihniyetinde olan insanlar ama işte kuşun ırk özelliklerini belirleyip nereye tescil ettireceksin federasyonamı onların işi gücü posta kuşu künyeleme ( posta kuşu besleyen abilerim , kardeşlerim üzerine alınmasın ) adam gibi bir güvercin federasyonu olur bu iş dernekler ile yürümez çünkü her ırk kuşun olması gereken özellik ve kriterler belli olur ki bunlar neye göre belirlenecek orasıda muamma ondan sonra herkes ırkına bakar ben bu ırk besliyorum diyebilir yoksa tüccar zihniyeti ile gidildiği sürece tamamen duygusal arkadaşım dedikleri gerçek olmayacak bir şey değil güzel bir örnek hünkariler var

caoudillismo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
burak mutlu
Meslek
bilgisayar
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
has mardin kuşu varsa koy resimleride görelim gereksiz tartışmaya gerek yok herkez biliyor eski kuşlar kırıldı has damar bulmak zor...benim şahsi fikrim has mardin damarı kalmadı..mardin devri bitti bizim beslediğimiz ankaralı değerli kuşcuların sayesinde şu an bi şeyler uçurabiliyoruz.mardin devri kapandı ankara devri başladı :)

ELKIR

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ilker altunbaş
Meslek
elektrikçi
İkametgah
Kocaeli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Re: Selamünaleyküm

kuşçu26' Alıntı:
Mardin diye güvercin varmı ? Veya güvercinin mardin demek için özellikleri var mi ? Mardin il adıdır kuş adı değil. MARDIN YÖRESEL TAKLACİ OYUN GÜVERCINI derseniz olur.
s.a tebrikler kardeşim tüm yorumları okudum en mantıklı cevabı sen yazmışsın arkadaşlar aslında mardine has güvercin yok sadece onun adı mardin kuşu değil (merdinli ) dir nasıl kumru, azma, demkeş, posta ... diye sınıflandırdığımız kuşlar gibi buda merdinli türüdür bu kuşlar dönekli yani çoğunluk olarak taklacı performans dediğimiz kuşlardır bu merdinli kuşları bölgesel ve yöresel olarak kendi bulundukları yerlere has olarak farklı biçimlerde üretilmiştir mesela örnek olarak sivas kuşları geneli sarı göz ve uzun bir fiziği olan kuşlardır bunlarada merdinli denir urfa kuşları kınalı göğüs , kısa ve daha narin bir yapıya sahiptir buda merdinlidir yani performans oyun kuşlarının hepsi mardin kuşları değil merdinli türüdür yaşça ve deneyim olarak benden çok daha büyük kuşbaz abilerim var onlarda bu konuda fikirlerini söylerlerse yanlış bildiklerimizi düzeltiriz teşekkürler