Neler Yeni

Çorum Çıplağı Resimleri

ferahzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ümit ferahzade
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Diğer

ferahzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ümit ferahzade
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Diğer

ferahzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ümit ferahzade
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Diğer

ferahzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ümit ferahzade
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Diğer

ferahzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ümit ferahzade
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Forumun tüm kullanıcılarını selamlarım,

Elimde çok miktarda fotoğraf var ancak nedendir bilmiyorum ya benim bilgisayarımdan kaynaklanan bazı sorunlar ya da internet erişimindeki problemlerden dolayı daha önce forumlar için işlenmiş yirmiyedi fotoğrafı sitemize ancak gönderdim. Bu kadar az fotoğrafı göndermek bile epey vaktimi aldı. İlerde daha fazla fotoğraf göndererek çorum çıplağı tanıtımı için elimden geleni yapacağım. Elimdeki bu kuşların anaları ve babaları yaklaşık 8 senedir bendedir;yavruları ise ancak bu kadar çoğaltabildim. Siyah govalardan elimde iki çift mevcuttur. Mor govaların sayısı ise beş çifttir. Beyazlar oldukça fazla olmasına karşın, Çilli görünümünde olan kuşların sayısı yok denecek kadar azdır. Bu sene sonunda muhtemelen gelecek yaz sonunda çillileri de elde etmek mümkün olabilecektir. Çünkü çilli formdaki kuşlar guvalalarla beyazların eşleştirilmesi sonucunda elde ediliyor...

Performansları üzerine ise 2009 yaz başı muhtemelen yaz sonu gibi bir değerlendirme yazısı yazmayı planlıyorum.. Onu da burada ve nasipse güvercinbirliği.com sitesinde yayınlayacağım.. Çorum besleyen tüm arkadaşlarla site içinden yazışmak beni memnun edecektir..

Neyse bu kadarcık bir girizgahtan sonra gelecek forum sohbetleri için tüm arkadaşlara hayırlı sohbetler temenni ederim.

Sevgi ve saygılarımla..
Ümit Ferahzade

ferahzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ümit ferahzade
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Forumun tüm kullanıcılarını selamlarım,

Elimde çok miktarda fotoğraf var ancak nedendir bilmiyorum ya benim bilgisayarımdan kaynaklanan bazı sorunlar ya da internet erişimindeki problemlerden dolayı daha önce forumlar için işlenmiş yirmiyedi fotoğrafı sitemize ancak gönderdim. Bu kadar az fotoğrafı göndermek bile epey vaktimi aldı. İlerde daha fazla fotoğraf göndererek çorum çıplağı tanıtımı için elimden geleni yapacağım. Elimdeki bu kuşların anaları ve babaları yaklaşık 8 senedir bendedir; yavruları ise ancak bu kadar çoğaltabildim. Siyah govalardan elimde iki çift mevcuttur. Mor govaların sayısı ise beş çifttir. Beyazlar oldukça fazla olmasına karşın, Çilli görünümünde olan kuşların sayısı yok denecek kadar azdır. Bu sene sonunda muhtemelen gelecek yaz sonunda çillileri de elde etmek mümkün olabilecektir. Çünkü çilli formdaki kuşlar guvalalarla beyazların eşleştirilmesi sonucunda elde ediliyor...

Performansları üzerine ise 2009 yaz başı muhtemelen yaz sonu gibi bir değerlendirme yazısı yazmayı planlıyorum.. Onu da burada ve nasipse güvercinbirliği.com sitesinde yayınlayacağım.. Çorum besleyen tüm arkadaşlarla site içinden yazışmak beni memnun edecektir..

Neyse bu kadarcık bir girizgahtan sonra gelecek forum sohbetleri için tüm arkadaşlara hayırlı sohbetler temenni ederim.

Sevgi ve saygılarımla..
Ümit Ferahzade

performans58

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
taner bozok
Meslek
İnşaat Müh.
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Öncelikle paylaşım için teşekkürler...

Benim Çorum çıplakları ile ilgili bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim...

Bu kuşu canlı olarak gördüm ama uçuşlarını hiç izlemedim. Kuşların taklaları sırasında kanat seslerinin çok az olduğu yönünde bir söylenti var. Bu doğrumudur?

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
evet onu bende gözlemledim normal taklacılar kadar sağlam kanat sesleri mevcut değil bildiğim kadarıyla.ama ümit bey çok güzel bir paylaşım yapmış ona teşekkür ediyorum.herkesin çok az bilgiye sahip olduğu bu çorum çıplaklarını bize daha detaylı tanıtırsa sevinirim.

ferahzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ümit ferahzade
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Sekiz senedir bende olan bu kuşları uçurmak hiç nasip olmadı.. Uzunca bir süre kapalı bir ama havadar bir kümeste vakit geçirdiler. Bu yaz hepsini yeni yaptığım daha sıhhi kümeslere aldım. Kapalı mekandan böyle açık bir mekana geçerken de kuşları kaybetmemek için kanatlarını kestim.. -Kanatları tamamlanmak üzeredir-... Ancak şunu ifade etmek isterim.. Bu güvercinlerin içinde kümes ortamında takla atanlar da mevcut. Bunu gözlemledim. İçinde kanat sesi sert olan da var yumuşak olan da var. Bahçe oratamında hafif de olsa kelebeklenen kuşların sert kanatlısı da mevcut yumuşak kanatlısı da... Ama bu gözlem tabiki ufak kelebeklenmeler için sözkonusudur. Çorum çıplakları için bazı yetiştiriciler; damcı ve havacı olmak üzere iki çeşit uçuş performansı olduğunu ifade ediyorlar. Dün net üzerinden sohbet ettiğim bir arkadaş havacı olanların kanat seslerinin bulutlardan duyulduğunu ifade etti.. O zaman kanat seslerinin yumuşak olması mümkün gibi gözükmüyor... Eğer böyleyse tıpkı mardin güvercini gibi kanat vuruşu yumuşak olanlar ve yumuşak olmayanlar gibi bir değerlendirme yapabiliriz...

Daha ayrıntılı kendi gözlemlerime dayanan performans özellikleri için sanırım 2009 yaz sonunu beklemek gerekecek...

Bu arada Çorumlu yetiştiricilerin internet ortamında, azı müstesna neden bu kuş hakkında ayrıntılı bilgi vermediklerini de merak ediyorum. Acaba yörede internet kullanımı yaygın mı değil? İnanır mısınız kuşun doğru dürüst fotoğraflarını netten bulmak bile mümkün değildir... Sanırım en kapsamlı fotoğraflar benim bir kaç siteye henüz koyduğum bu fotoğraflardır.... Yukarıda ifade ettiğim gibi daha bir çok fotoğrafı yakın zamanda siteye ekleyeceğim.

Sevgi ve saygılarımla

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
evet dediğiniz gibi bu ırk yöreniz için büyük bir nimet ama kimse dahip çıkmıyorbuna bende anlam veremiyorum.
böyle giderse üstlenenler çıkabilir birçok örnekte gördüğümüz gibi ingiliz çıplağı,alman çıplağı olabilirler mesela.