Bir Dünya Kentidir "İSTANBUL"

Gece Gözcüsü

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Abdullah AĞIR
Meslek
Bekci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selamın aleyküm hocam yine güzel bir calışma yapmışsınız emeğinize vede paylaşımınıza teşekür ederim bir konuda bana katılırmısınız bilmem hocam istanbul un hem tarihi hem güzellikleri defterler ile büyük bir kütüphane ye belki sığar inanmayan larada saygımız var birde yüce kitabımız KURANıKERİM de isminin gecmesi herşeye değer diye düşün mekteyim tekrardan teşekür ederim sizleri bu şekilde güzellikler içinde görmeyi ister sağlık vede esenlikler dilerim

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
40TİLKİ' Alıntı:
Selamın aleyküm hocam yine güzel bir calışma yapmışsınız emeğinize vede paylaşımınıza teşekür ederim bir konuda bana katılırmısınız bilmem hocam istanbul un hem tarihi hem güzellikleri defterler ile büyük bir kütüphane ye belki sığar inanmayan larada saygımız var birde yüce kitabımız KURANıKERİM de isminin gecmesi herşeye değer diye düşün mekteyim tekrardan teşekür ederim sizleri bu şekilde güzellikler içinde görmeyi ister sağlık vede esenlikler dilerim
Aleyküm Selam değeli arkadaşım, önemli bir noktaya değinmişsin.

İstanbul'un Tarihi ve Tarihi eserleri ile ilgili Topkapı Sarayı'ndan tutunda İstanbul'daki kütüphanelerden ve de Ankara'da ki Merkez kütüphane deki Osmanlı arşivlerini bir araya getirsek, sanırım sırf İstanbul'un tarihi mirasını içeren yeni bir Merkez Kütüphane inşa edilmesi gerekir. Kuran-ı Kerim'de geçiyor bu özel şehir ve Peygamberimiz Hz. Muhammet(S.A.V.) Bu şehrin müslümanların elinde olması gerektiğini cihat ederken şu sözlerle ifade ediyor: "Kostantiniyye mutlak feth olunacaktır. Onu feth eden komutan ne güzel komutan, o asker ne güzel asker."
Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'in buyurduğu gibi İstanbul'un fethi sadece Türklere nasip olmuştur.

Maide Suresi 54. ayet:

"-Ey iman edenler! Aranızdan kim dininden dönerse (şunu) bilsin: Allah onun yerine öyle bir millet getirecek ki, Allah onları sever, Onlar da Allah'ı severler. Mü'minlere karşı mütevazi, kafirlere karşı ise (fevkalade) onurlu ve güçlü, Allah yolunda cihad eden ve hiçbir kınayanın kınamasından kormayan bir millet getirecektir. Bu Allah'ın bir lütfudur ki, onu dilediğine verir. Allah'ın lütfü ve nimeti geniştir, O bilendir.

Birçok müfessir, bu ayet-i kerimede kastedilen milletin, Abbasilerin zayıflmasından sonra öne çıkan "Türk Milleti" olduğunu ifade etmiştir.

Elmalılı Hamdi YAZIR, "Hak Dini Kur'an Dili" adlı tefsirinde bu ayeti şöyle yorumluyor. "...Bu defa Allah Türkleri göndermiş; Arapların kadrini bilemeyip, zayi ettikleri devlet-i İslamı ele alarak İstanbul'a ve oradan kıtaat-ı arzın her tarafına yaymışlar; binaenaleyh Ebnay-i Faris Hadisi'nin delaleti; feth-i Kostantıniyye (İstanbul'un fethi) Hadisi'nin serahati ve "Fe asellahü en ye'tiye bilfethi' va'di İlahisi'nin işareti ile Türkler bu ayetin tebşirine (müjdesine) nail olmuşlardır. (Yazır 1960)

Hatta Diyarbakırlı bir büyük alim olan Celal YILDIRIM bir adım daha öne atarak "Bu vazife halen Türk Milletinin üzerindedir." diyor.

İLGİNİZ İÇİN VE BU ÖNEMLİ BİLGİLERİ DİĞER DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZA DA HATIRLATMA FIRSATINI BANA VERDİĞİNİZ İÇİN TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM.

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
GÜZEL İSTANBUL'UMUZDAN RESİMLER...

Ekli dosyalar

• 66.5 KB Görüntüleme: 1,420
  • 104.2 KB Görüntüleme: 1,396

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

Ekli dosyalar

• 119.4 KB Görüntüleme: 1,377
  • 79.3 KB Görüntüleme: 1,433
  • 87.8 KB Görüntüleme: 1,519

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

Ekli dosyalar

• 54.4 KB Görüntüleme: 1,485
  • 79 KB Görüntüleme: 1,504
  • 197.4 KB Görüntüleme: 1,416

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

Ekli dosyalar

• 197.9 KB Görüntüleme: 1,449
  • 106.6 KB Görüntüleme: 1,451
  • 176.9 KB Görüntüleme: 1,401

Gece Gözcüsü

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Abdullah AĞIR
Meslek
Bekci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selamın aleyküm hoçam sizlerden bu bilgipaylaşımınız için sonsuz teşekür ederim inanın bu paylaşımlarınızı okudukca gözlerim doluyor bizlere kimlerin evlatları olduğumuzu hatırlatıyor sunuz emeğinizin karşılığı ödenmekle bitmez sizin gibi güzel düşünen hocalarımızın sayesinde toplum kendi benliğini bulacağına inanıyorum saygılarımı sunar sağlık vede esenliklerde kalmanızı cenabı haktan niyaz ederim.yüreğinize sağlık

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
40TİLKİ' Alıntı:
Selamın aleyküm hoçam sizlerden bu bilgipaylaşımınız için sonsuz teşekür ederim inanın bu paylaşımlarınızı okudukca gözlerim doluyor bizlere kimlerin evlatları olduğumuzu hatırlatıyor sunuz emeğinizin karşılığı ödenmekle bitmez sizin gibi güzel düşünen hocalarımızın sayesinde toplum kendi benliğini bulacağına inanıyorum saygılarımı sunar sağlık vede esenliklerde kalmanızı cenabı haktan niyaz ederim.yüreğinize sağlık

Aleyküm Selam değrli arkadaşım,
Estağfirullah bizler ne yaptık ki? Hakkın; "Sen olmasaydın, bu kainatı yaratmazdım." dediği, kendisini Taif'te taş yağmuruna tutan kafirleri iki dağ arasında bertarf edip taş taş üstünde bırakmamayı Cebrail(A.S.)la ilettiği, güzel huylu peygamberimiz(S.A.V.) bu durumda Cebrail (A.S.)'a; "Belki ilerleyen zamanlarda İslam ışığıyla onları da hak dine kavuştururum." düşüncesiyle bu lütfu geri çevirmiştir. Böyle yüreği nurlardan temiz bir peygamerin yaktığı ışığın yanında bizim ilmimizin ne önemi var. Allah'a şükür ki İslam'ın ışığında doğduk ve o ışık altında güvenle ve huzurla yaşıyoruz. Değerli dostum duygulanman güzel yüreğini ve islam ateşini taşıdığını gösteriyor. Allah(C.C.) senin gibi gönlü mühürlenmemiş din kardeşlerimize de ; Hakk için bir damla göz yaşı dökenin, gözlerinin cehennem ateşinde yanmayacağını müjdelemiştir.

Allahın selamı-bereketi üzerinize olsun.

yunus81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yunus Turan
Meslek
kuş besleyicisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Merhaba Uğur Bey;

Çalışmanız çok güzel olmuş. İstanbul'umuzu perde perde bir kez daha görmüş olduk.
Ben İstanbul ile ilgili en çok A. Hamdi Tanpınar'ın kitaplarındaki yazılanları severim. Beş Şehir'de anlattıkları, Huzur romanında, ana kahraman olarak görülen İstanbul ne güzeldir.
Bizim peygamberi de (s.a.v) konuşmamıza aracı olduğuna göre, çok büyük bir şehir.
Paylaşım için teşekkürler.
Selamlar.

Şenol

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
yunus81' Alıntı:
Merhaba Uğur Bey;

Çalışmanız çok güzel olmuş. İstanbul'umuzu perde perde bir kez daha görmüş olduk.
Ben İstanbul ile ilgili en çok A. Hamdi Tanpınar'ın kitaplarındaki yazılanları severim. Beş Şehir'de anlattıkları, Huzur romanında, ana kahraman olarak görülen İstanbul ne güzeldir.
Bizim peygamberi de (s.a.v) konuşmamıza aracı olduğuna göre, çok büyük bir şehir.
Paylaşım için teşekkürler.
Selamlar.

Şenol

Merhaba Şenol Bey,

Beğendiğinize sevindim, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. A.Hamdi Tanpınar gibi doğuştan İstanbullu ve ne iş yaparsa yapsın - İster siyasetçi, ister bürokrat, ister bizim gibi bir eğitimci, ister yazar-şair, büyük bir sevgiyle bağlı olduğu İstanbul'a mutlaka geri döndüğünü ve İstanbul'la ilgili eserler ortaya koyduğunu görüyoruz. Sanırım -hatırladığım kadarıyla - bahsettiğiniz kitapta güzel bir aşk kitabıydı.Tanpınar, kitapta ki kahramanın gözünden İstanbul'u sokak sokak, cadde cadde tasvir edişiyle zaten beni de çok etkilemiştir. Beni sevindiren diğer bir nokta da; Sizin çok doğru bir kaynaktan beslenerek İstanbul'u edebi gözle de burda vurgulamış olmanızdır. Gökkuşağı gibi bir şehir... Tarih,kültür,medeniyet,edebi miras...vb. ne ararsanız var. Bana sorarsanız dünyanın en güzel şehri... :)) Hekimlerimizin edebiyata meyledip kendi gönül sağlığını da koruduğunu görmek beni çok mutlu ediyor. Tekrar teşekkür ederim, farklı bakış açınızı bizlerle paylaştığınızdan dolayı.

Allah'ın selamı,rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
S.a. Kuşçular.org sakinleri...

Güzel hafta sonu geçirmeniz temennisiyle...

ÇAYLAR ŞİRKETTEN :)))))

Ekli dosyalar

• 75 KB Görüntüleme: 1,280
  • 41.7 KB Görüntüleme: 1,240
  • 56.1 KB Görüntüleme: 1,252

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk