200 bin dolarlık güvercin

maviboncuk

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Ağu 2009
Mesajlar
137
Ad Soyad
Özkan Fişek
Meslek
Memur
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

Çin en gizli askeri projesi: Mektup güvercini

Time 3 Mart 2011

Dünyanın ilgisi Çin’in kendi üretimi olan ilk hayalet uçağına odaklanmışken, Pekin yönetimi bugünlerde mesaj taşıyan güvercinleri merkezine oturtan bir başka gizli projeyi hayata geçirmekle meşgul.

Çin basınında yer alan haberlere göre, Çin Halk Kurtuluş Ordusu, geçen yıl “yedek güvercin ordusu” oluşturmak için 10 bin güvercini eğitmeye başladı. Pekin’in amacı, olası bir savaş durumunda modern teknolojinin imkanları kullanılamaz hale gelirse, bu gücü ordunun konvansiyonel iletişim altyapısında devreye sokmak.

Devlet televizyonu CCTV’ye konuşan askeri uzman Çen Hong, “Bu güvercinler ülkemizin kara ve okyanus sınırlarında konuşlandırılmış birlikleri arasındaki iletişimi sağlayacak” dedi. Haberlere göre, eğitimden geçirilen güvercinler Çin’in güney batı bölgesindeki, Himalayalar’ın eteklerindeki uzak ve dağlık alanlarda bulunan iletişim üslerine gönderilecek.
Saatte 120 km hızla uçabilen güvercinler, yaklaşık 100 gr ağırlığında yük taşıyabilecek şekilde eğitilecek.
BİR ABD’LİNİN FİKRİYDİ

Kuşlar, Çin tarihinde birçok uzun yıllar boyunca önemli görevler için kullanıldı. 1930’lu yılların sonundan bu yana, kuşlar Çin ordusunda askeri rütbe bile elde etmeye başladı.

1937 yılında, ABD Hava Kuvvetleri’nden emekli olan Albay Claire Lee Chennault, Çin’in Japonya’nın işgaline karşı korunması için oluşturulan Uçan Kaplanlar isimli bir gruba komuta etmek için Çin’e geldi.

Chennault, savaşta kullanmak üzere yanında yüzlerce mesajcı güvercin getirdi. Savaşın sona ermesinden sonra, güvercinleri Çin’de bıraktı. Chennault’un arkasında bıraktığı güvercinler, Çin ordusunun ilk güvercin birliğini oluşturdu.

Bugün, eğitimli güvercinlerle birlikte 10 bin köpek de orduya hizmet ediyor. Bunlar, askeri depoları koruyor, özel birliklere ve sınırdaki askerlere destek veriyor. Çin ordusuna, her yıl iki bin yeni eğitilmiş köpek katılıyor. Bir zamanlar öncü rol oynayan atların ordudaki sayısı ise bugün binin altına inmiş durumda.

Savaş zamanında güvercinlerin yardımına başvuran sadece Çin Halk Kurtuluş Ordusu olmadı. İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren Normandiya çıkarmasında, yüzlerce güvercin telsiz mesajlarının Naziler tarafından bloke edileceğinden endişe eden İngiliz askerleriyle iletişim kurmak için kullanıldı. Çıkarmanın başarıyla sonuçlandığı haberini Londra’ya ulaştırmayı başaran ilk güvercin askeri açıdan onurlandırılmıştı.

SADECE ORDULARIN GÖZDESİ DEĞİL

Orduların yanı sıra, suçlular da güvercinlerin çok işe yarar olduğunu fark etmişti. Ocak ayında, Kolombiya’da yetkililer, hapisteki tutukluların dışarıya uyuşturucu taşımak için kullandığı bir güvercini ele geçirdi. Esrar ve kokain yükü fazla gelen güvercin, hapishane duvarını aşamadan yere çakıldı.
Güvercinler, Çin’de vakit geçirmek için de kullanılıyor. Çin’in orta sınıfı arasında, güvercin yarıştırmak ve beslemek çok yaygın bir alışkanlık haline gelmiş durumda. Ocak ayının sonlarında, bir Çinli, Belçikalı bir yarış güvercini için 200 bin dolar teklif ederek, bu alanda rekor kırdı.

*Bu yazı "China's Most Secret Weapon: The Messenger Pigeon" başlıklı makaleden derlenmiştir.Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet
Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet
 

kusbaz123

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
18 Ağu 2010
Mesajlar
881
Yaş
28
Konum
Bursa
Ad Soyad
ekrem.
Meslek
işçi/operatör
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
yüksek uçucu
o haber 130.000 diye okumuştum sankii.
 
Üst